Bun venit pe "Alcor"!

Am numit acest blog astfel, dupa steaua cu acelasi nume, cunoscuta si sub denumirea de beta-Ursae Majoris, adica dublura "mai mica" a celei de-a doua stele din oistea Carului Mare.
Doresc sa va arat aici ceea ce eu am vazut, am aflat sau am trait, apoi sa invatam impreuna cate ceva din ceea ce stim.
Sa va dea Dumnezeu totul, spre binele vostru suprem!


Welcome to "Alcor"!
I named this blog so, after the star of the same name, also known as beta-Ursa Majoris, that is a duplicate "less" of the two stars of Ursa Major perch.
I want to show here what I saw, and I learned we lived, then to learn something together from what we know.
To give God everything, for your supreme good!

joi, 14 mai 2009

Despre noi
1

2

3

4

4.1

4.2

4.3

4.4

Misterele creierului uman



Postez aici, preluat un mesaj al unuia dintre utilizatorii site-ului 9AM legat de observarea unui OZN:
"[9am007548]""Si eu am vazut unul cu ochii mei si era sa ma scap pe mine. Nu la figurat, la propriu. Pe 3 spre 4 noiembrie 1997 la 4 si 15 minute dimineata, pe mare (eram pe un vas de pescuit tip Chefalu 3 de 25tdw). L-am vazut toti de pe punte, eram vreo 4, ceilalti erau ori in sala masinilor ori dormeau sub punte, de unde nu puteai sa vezi (hublourile nu ofereau suficienta vizibilitate).
Comandantul imi spusese cu o zi in urma ca se tot invart obiecte de astea pe langa unitatea militara secreta de la Gura Portitei (Tulcea), dar si asa pasionata de UFO cum eram, nu l-am crezut. Eram cam la 5 km de Gura Portitei si pe langa noi mai erau 2 vase care transportau o teava lunga pt. platforma marina (cred ca piesa de schimb sau asa ceva ). Stiu ca a vorbit comandantul si cu ei sa-i atentioneze.

Avea forma eliptica, si un brau de lumini rosii si galbene care sclipeau ca la discoteca. Si mai pot sa va spun ca in noiembrie, la 4 si 15 dimineata, pe mare SE VAD ZORILE. Deci stiu bine ca nu era nici stea, nici miraj, nici Venus, nici stol de pasari sau alte baliverne cu care se justifica "persoanele rationale". Iar chestia aia a disparut pur si simplu de pe cer, facand arc de cerc pe bolta in mai putin de o secunda,dupa vreo 5 minute. Comandantul mi-a spus ca aparea de vreo 3, 4 ori PE SAPTAMANA!!!!

Ma pricep putin la fizica si va spun ca tehnologia terestra, cel putin in 1997, nu permitea asemenea performanta.

Tot in anul ala, dar in iunie parca, dadusera o stire la telejurnal despre un OZN care ar fi aterizat la CERTZESHTI (nu stiu cum sa scriu fara diacritice) in jud. Braila cred. Dar din cate povesteau asta era mic, ca incapuse sa aterizeze in "centrul" satului, pe strada (o intersectie cred).

Al meu era mai mare, nu pot sa estimez bine, dar avea diametrul cam 1,6 daca iei ca etalon lungimea unui stalp de telegraf. (adca un stalp plus inca doua treimi).

Iar in 2004, la vreo 500 de m de unde locuiam eu au aparut cercuri in grau...Din pacate am aflat abia la sfarsitul anului si nu le-am vazut personal........"

Niciun comentariu:

Trimiteți un comentariu

1)Folositi in comentariul Dvs. un limbaj civilizat, lipsit de obscenitati!
2)Nu utilizati in exprimare prescurtarile ce apar de obicei in conversatiile IM(instant messages)!

Rețineți: Numai membrii acestui blog pot posta comentarii.

Arhivă blog